TSF1

[TSF1 PODCAST][GR] WEC – 6 Hours Of Spa-Francorchamps | Η Toyota κυριαρχεί για άλλη μια φορά

Στο σημερινό Podcast TSF1 GREECE, σας φέρνουμε τις τελευταίες ενημερώσεις από τον αγώνα 6 Ώρες του Spa-Francorchamps στον 3ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αντοχής για φέτος.

TSF1

Στο σημερινό Podcast TSF1 GREECE, σας φέρνουμε τις τελευταίες ενημερώσεις από τον αγώνα 6 Ώρες του Spa-Francorchamps στον 3ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αντοχής για φέτος. Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας γεμάτος σημαντικά περιστατικά που συνέβησαν σε δύσκολες συνθήκες στην πίστα.

Η Toyota Gazoo Racing κατέκτησε μια εντυπωσιακή νίκη 1-2 μετά από έξι συναρπαστικές ώρες αγώνα. Το #7 Toyota GR010 HYBRID με τους οδηγούς Kamui Kobayashi, Mike Conway και Jose Maria Lopez κέρδισε τον αγώνα επιλέγοντας ελαστικά slicks σε μια στεγνώνουσα πίστα, ενώ πολλοί άλλοι οδηγοί επέλεξαν να ξεκινήσουν με βρόχινα ελαστικά. H #51 AF Corse Ferrari 499P κατάφερε να κερδίσει ένα πόντιουμ στις τελευταίες στιγμές, όταν ο James Calado πραγματοποίησε μια κίνηση προς τα έξω στη στροφή Les Combes στον τελευταίο γύρο, αποκλείοντας την Porsche από μια δεύτερη συνεχόμενη θέση στο βάθρο. Ωστόσο, η τ Η πρώτη πεντάδα στην κατηγορία Hypercar ολοκληρώθηκε από το #2 Cadillac Racing V-Series.R, το οποίο επίσης ξεκίνησε με ελαστικά wets και προσπάθησε να επιστρέψει στην κορυφή κατά την πρώτη μισή του αγώνα. Ο αγώνας ήταν μια συναρπαστική και προκλητική εκδήλωση που άφησε τις ομάδες να αναρωτιούνται τι θα μπορούσε να είχε συμβεί.

Η κατηγορία LMP2 στο WEC 6 ώρες του Spa ήταν γεμάτη δράμα και μάχες, με τέσσερις περιόδους ασφαλείας που επηρέασαν τον αγώνα. Η ομάδα #41 Team WRT ORECA κατέκτησε την κατηγορία, νικώντας το #23 United Autosports ORECA που είχε την pole position σε μια μάχη στο pit lane. Το αυτοκίνητο της United Autosports οδήγησε για μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά έχασε την πρωτιά λόγω των περιόδων ασφαλείας και τελικά τερμάτισε στη δεύτερη θέση. Η Inter Europol κατέλαβε την τρίτη θέση μετά από έναν μακρύ αγώνα μάχης στα τελευταία λεπτά. Η Prema Racing είχε ένα μικτό αγώνα, με ένα αυτοκίνητο που τερμάτισε στην ένατη θέση και το άλλο που δέχθηκε μία σκληρή ποινή 3 λεπτών στάσης-πηγαίνε, που το έκανε να χάσει δύο γύρους και να πέσει στην 10η θέση.

Η Richard Mille AF Corse κατέκτησε την κατηγορία GTE Am στο 6ωρο του Spa-Francorchamps, με την ομάδα #83 που απαρτίζεται από τους Alessio Rovera, Lilou Wadoux και Luis Perez Companc να κερδίζει τη νίκη. Η Wadoux έγινε η πρώτη γυναίκα οδηγός που κερδίζει αγώνα κατηγορίας FIA WEC. Το αυτοκίνητο #33 της Corvette Racing C8.R προηγήθηκε αρχικά, αλλά έπεσε έξω από τις πρώτες πέντε θέσεις μετά την αλλαγή σε slick ελαστικά, ενώ το Aston Martin της ORT by TF Sport και το D’Station Racing Vantage έχασαν χρόνο λόγω λαθών. Η Porsche #88 της Proton Competition τερμάτισε τέταρτη, προσπερνώντας το αυτοκίνητο Iron Dames στο τέλος του αγώνα.